Szkoła Podstawowa im. Polskiej Niezapominajki w Szczodrem

Aktualności

14 grudnia 2020 15:19 | Aktualności

List do rodziców od szkolnego psychologa

Drodzy Rodzice

 

W związku z panującą od kilku miesięcy pandemią koronawirusa wszyscy znaleźliśmy się w trudnej, niekomfortowej i bardzo stresującej sytuacji. Rzeczywistość, w której obecnie żyjemy, ma wpływ na nasze funkcjonowanie w różnych sferach: zawodowej, szkolnej, fizycznej jak i również psychologicznej. Czas przedłużającego się zdalnego nauczania i obecności innych obostrzeń mógł wywołać poczucie lęku, a także całkowicie odmienić nasz świat.  W konsekwencji mamy prawo odczuwać złość, poczucie zagrożenia, lęk, niepewność, bezradność. Nie wiemy, jak będzie wyglądała przyszłość, a w takich sytuacjach frustracja i poczucie gniewu są jak najbardziej naturalne. Może to dotyczyć zarówno Państwa jak i Państwa dzieci.

            W tym szczególnym okresie  tak ważne jest, żeby zadbać  nie tylko o naszych bliskich, o których na pewno się martwimy, ale również o siebie. Ponieważ to właśnie my - dorośli - szczególnie, musimy wspierać nasze dzieci, które są teraz bardziej niż ktokolwiek inny narażone na psychologiczne skutki pandemii. Nie uda się to jednak, jeśli Państwo nie zatroszczą się o siebie i swój komfort psychiczny, zgodnie z dewizą obowiązującą w samolocie, że podczas niebezpieczeństwa najpierw trzeba założyć maskę sobie – a dopiero potem dziecku. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż  nie jest to  takie proste, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że większość z Państwa pracuje w pełnym wymiarze godzin w trybie stacjonarnym lub home-office, łącząc pracę z opieką nad dziećmi.

Biorąc pod uwagę ograniczenie pracy szkoły oraz brak możliwości bezpośredniego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego na jej terenie, proponujemy wspólne działania.

Chcemy Państwa zapewnić, że codziennie staramy się, żeby potrzeby związane z obszarem pomocy psychologiczno-pedagogicznej Państwa dzieci były zaspakajane, a każdy kto będzie wymagał wsparcia, został otoczony opieką i uzyskał potrzebną i profesjonalną pomoc.

            Jako specjaliści, jesteśmy przekonani, że to Państwo są głównym filarem podtrzymującym zdrowy system rodzinny. Dlatego, wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom, przypominamy o możliwości kontaktu z nami, w sytuacjach wątpliwych, trudnych, w których nasza wiedza i umiejętności mogą Państwu pomóc w tym ciężkim  czasie. Można się również zwracać do nas z wszelkimi pytaniami, wątpliwościami, ale też informując nas  o tym, w jaki sposób  jako rodzina, radzicie sobie w tej niezwykłej sytuacji. Będzie nam miło, jeśli będziecie się z nami dzielić również  swoimi małymi sukcesami, które motywują do dalszej pracy i są motorem do przetrwania  tego kryzysu.

            Jesteśmy także otwarci na Państwa propozycje dotyczące innych form kontaktu i wsparcia. Razem uda się nam przetrwać ten trudny czas, wspierając się i współpracując.

Życzymy dużo zdrowia, wytrwałości, a w chwilach słabości, pozwolenia sobie na odczuwanie różnych emocji i gdy zajdzie taka potrzeba - poproszenie o pomoc.

 

Z wyrazami szacunku

Przeczytano: 61 razy. Wydrukuj|Do góry